Gezi Parki Eylemlerinde Neler Oldu!

Taksim Gezi Parkı direnişi bugün 9.gününde. Gezi Parkı’nın yıkılıp yerine AVM yapılması ile başlayan, sonrasında polisin orantısız güç kullanımı ile eylemlere dönüşerek hükümete bir tepki olarak ilerleyen Gezi Parkı direnişi çok konuşuldu, çok tartışıldı.
Geride bıraktığımız 8 gün içinde Gezi Parkı eylemlerinde neler olduğunu adım adım özetliyor.
Gezi Parkı eylemlerin başladığı ilk gün 28 Mayıs’ta asıl amacın parkın AVM’ye dönüşmemesi olduğu ve Sırrı Süreyya Önder’in ağaçları yıkmak isteyen kepçenin önüne atlayıp bu yıkımı durdurmaya çalıştığı anlatılıyor.
29 Mayıs’ta parktaki eylemcilerin sayısının daha da arttığı ve çadırlar kurarak barışçıl bir protesto yaptıklarını, eyleme sanatçılar, politikacıların da destek verdiğini söylüyor.

Ve 30 Mayıs sabaha karşı, şafak baskınıyla çadırların ateşe verildiği, tazyikli su ve gaz bombalarının eylemcilere karşı kullanıldığı 30 Mayıs’ın akşamında polisin müdahalesi sonucu 1000′den fazla kişi yaralandı.

31 Mayıs’ta Ankara ve İzmir’e sıçrayan olaylar gittikçe büyüdü. Ayrıca polisin Gezi Parkı’nda yakın mesafeden gaz sıktığı kırmızılı kadının bu direnişin sembolü olduğu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın direnişle ilgili  açıklamalarına yer veriliyor.

1-2-3-4 Haziran’da olayların aldığı boyutlara değinen, polisin portakal gazı kullanıp kullanmadığını da sorguluyor. Provakatörlere karşı bir uyarının da yer aldığı direnişle ilgili birçok fotoğraf da paylaşılıyor.

Tüm bu 8 günün özeti olarak sokaktaki direnişçilerin hükümetin politikalarına karşı olan ve Başbakan’ın onların farkına varmasını isteyen insanlar olduğu, bu olaylar boyunca polisin orantısız güç kullandığını ve son olarak ne olursa olsun Türk insanının inanılmaz bir mizah anlayışına sahip olduğu belirtiliyor.

Gelen Aramalar : İstanbul Taksim Gezi Parkı Olayları Son Durum, taksim gezi parkı tarihi, taksim gezi parkı nerede, taksim gezi parkına nasıl gidilir, gezi parkı, istanbul gezi parkı eylem, gezi parkı direnis, Gezi parkı 10.gün, sosyal medya gezi parkı, taksim Gezi parkı olayları, polis gezi parki, 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder